Експерт розповів, як прайс-кепи стримують імпорт та дестабілізують енергосистему
Омельченко підкреслив, що для досягнення ефективного балансу в енергосистемі потрібно кардинально змінити модель ринку.

Богдан Талатура
Економічний оглядач
Влітку деякі атомні блоки виведуть з експлуатації для ремонтів та підготовки до наступного опалювального сезону. Це потенційно створить дефіцит електроенергії, який неможливо буде покрити без модернізації існуючих ринкових механізмів. Про це заявив Володимир Омельченко, директора енергетичних програм Центру Разумкова.
За його словами, енергосистему України критично необхідно адаптувати до майбутніх викликів.
"По-перше, необхідно створити графіки, щоби мінімізувати ці ризики і компенсувати нестачу електричної енергії, яка можлива влітку, насамперед через збільшення потужностей сонячної генерації, вітрової генерації і газової генерації, яка збудована, її немало збудовано. І безумовно, мабуть, доведеться у великих обсягах купувати імпорт електричної енергії влітку", - зазначив експерт.
За його думкою, існуюча система прайс-кепів значно обмежує можливості для комерційного імпорту електроенергії, що є критично важливим для стабілізації ринку в умовах зупинки роботи атомних блоків. Збільшення потужностей сонячних, вітрових і газових електростанцій може допомогти компенсувати дефіцит, однак обмеження на імпорт стають серйозною перешкодою.
Омельченко підкреслює, що для досягнення ефективного балансу в енергосистемі потрібно кардинально змінити модель ринку.
"Для цього потрібно поміняти модель ринку достатньо суттєво, щоб ліквідувати оту систему прайс-кепів, яка зараз існує і не дозволяє покривати дефіцит", – підсумовує він.
Нещодавно член наглядової ради "Укренерго" Юрій Бойко заявив, що енергосистема України стикається з серйозними обмеженнями через встановлені прайс-кепи, що стримують імпорт електроенергії та впливають на баланс енергосистеми.
Схожі новини

220 вольт більше не буде: в Україні змінюється стандарт напруги в електромережі
3 травня 2025 р. о 12:51

ЄС розглядає варіанти заборони нових російських газових контрактів, - Reuters
23 квітня 2025 р. о 12:53

США введуть мита до 3521% на сонячні панелі з Південно-Східної Азії
22 квітня 2025 р. о 12:54